Haber

Manisa’da Üzüm Hasadı Tamamlandı, Çiftçiler Gübreleme Çalışmalarına Başladı

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün yetiştirildiği Manisa’nın Alaşehir ilçesinde hasat dönemi sona ererken çiftçiler bir sonraki hasat dönemi için bağlarını gübrelemeye başladı.

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün hasat dönemi sona erdi. Bazı bölgelerde bağlar örtü altında hasat edilmeyi beklerken, bazı bölgelerde ise üzümler kesilip hasat ediliyordu. Hasadı tamamlayan çiftçiler yeni sezonun hazırlıklarına şimdiden başladı. Bağ bakımına başlanan Manisa’nın Alaşehir ilçesi ve çevresindeki bağlarda bağlarda halat kesimleri devam ederken, toprak bakım çalışmalarında doğal hayvan gübresi kullanılmaya başlandı.

Kaliteli üzüm yetiştirmek için çalışmalara başladıklarını belirten üzüm üreticisi Hüseyin Gömleksiz, “İstenilen tonajda kaliteli üzüm yetiştirmek için bağlarda özellikle koyun gübresi tercih ediliyor. Doğal gübre toprağın verimini yüzde 100 artırabiliyor” dedi. en az iki yıl. Dolayısıyla hem ekonomik hem de daha az işçilik gerektiriyor. Doğal “Gübrenin bağ alanlarına atıldıktan sonra toprağa karıştırılarak yer altına konulması gerekiyor” dedi.

Kula, Selendi, Gördes ve Demirci ilçelerinden Alaşehir’e gelen doğal hayvan gübresinin fiyatları traktör başına 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Hayvan gübresi satıcısı Barış Bayhan, “Bir traktörün koyun gübresinin fiyatı 1,2 bin ile 2 bin 500 TL arasında. Bir kamyon doğal gübre ortalama 6 bin TL’ye satılıyor.”

Öte yandan geçen yıl bir traktörün koyun gübresinin ortalama 1.500 TL, bir kamyonun gübresinin ise 3.500 TL’ye mal olduğu öğrenildi. -MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu